Son günlerde bizlere gelen bilgiler arasında araba pazarlarında hareketliliklerin yaşandığı yönündedir. Satılık araba ilanlarının artması piyasada bulunan sahibinden araba çeşitliliğinin artmasına neden olurken, araba arayanlar için bulunmaz bir ortam oluşmuş oldu.

Binlerce kişinin özellikle hafta sonu araba pazarlarına akın ederek ihtiyaçlarına en uygun satılık araba modellerini bulmaya çalıştılar. Zaman zaman zorlu pazarlıkların yaşanması çevredeki diğer alıcı ve satıcıların araya girerek orta yolu bulmaya yönelten tavırları sayesinde tatlıya bağlanarak satış konusunda anlaşmaya varılmasını sağladı.

                Sahibinden satılık araba bulmaya özen gösterilerek herhangi bir aracı kişi veya kuruma ekstra ücret ödemek istemeyenlerin sayısı oldukça fazla. Bu durumun önemli bir mali avantaj sağlaması sahibinden satılık araba ilanlarına olan ilginin artmasını sağlamaktadır. Piyasada bulunan ve ihtiyaçlarına en uygun arabayı satın almak isteyenler, satıcıları terleten sorularla arabanın geçmişi hakkında bilgilere ulaşmaya çalışıyorlar. Tüm bu çabaların yanında buradan kesinlikle bir araba satın alarak çıkmalıyım diyerek pazarlara uğrayanlar ise, tanıdık tamircileriyle beraber gelerek sahibinden araba satanların bulunduğu mekan da gerekli kontrolleri yapmaktadır.

sahibinden satılık

                Sahibinden araba satıcıları piyasa fiyatlarının normal olduğunu iddia ederken, alıcılar ise fiyatların yüksek olmasından yakınmaktadırlar. Döviz kurlarının yüksek olması satılık araba piyasasını derinden etkileyen nedenlerin arasında yer alırken, hem satıcılar hem de alıcılar aynı fiyatı bulma noktasında zorluk yaşamaktadır.

                Durağanlaşan piyasanın döviz kurlarındaki azalan eğimi fırsat bilenlerin pazarlara yönelmesi sonucunda hareketlilik kazanmasını sağlamıştır. Yaşanan hareketlilikten hem alıcı hem de satıcılar memnunken bu satışların artmasından memnun olan bir diğer kesim ise tamircilerdir. Sahibinden satılık arabaları kontrollere getirenler tamircilerin söylediklerine göre satılık arabayı alıp almamaya karar vermektedir. Bu nedenle tamirciler araba satışlarının gerçekleşmesinde kilit rollerden birisine sahip diyebiliriz.

                Sahibinden araba arayanların pazarlara uğraması, aracılık faaliyetleri yapanlar açısından olumsuz bir etki yaratırken, aracılara ücret ödemeden en ucuz şekilde araba satın almak isteyenler hallerinden memnunlar. Yeni yılın gelmesine yakın bir zaman kala sıfır araba fiyatlarında yaşanan düşüşlerin ikinci el sahibinden araba piyasasına etkisinin henüz beklenen oranda yansımadığını hatırlatmakta fayda var. İlerleyen haftalarda sahibinden araba fiyatlarının ne yönde bir ivme yakalayacağını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Haftanın İlanları Mail Gelsin!