Yaklaşan yılbaşından dolayı sıfır araba fiyatlarında bazı firmalar indirime giderek satışlarını durağan piyasada arttırmak istemektedirler. Satılık araba piyasasında gerçekleşen bu indirimler ikinci el araba piyasasına beklenilen düzeyde yansıyamadı.

Alıcıların değer biçtiği fiyatlar satıcıların beklentileri ile uyuşmadığından dolayı birçok pazarlık sonuçsuz kalmaktadır. Satıcılar en yüksek miktardan satışlarını gerçekleştirmek isterken sahibinden araba almak isteyenler fiyatları düşük tutarak kar etmek istemektedirler. Bu noktada alıcı ve satıcı orta noktayı bulmakta zorlanmaktadır.

Pazarlarda satışa sunulan satılık araba modelleri, internette de yeni sahiplerini aramaya devam ediyor. Böylece satış ihtimalinin bulunduğu kanallarda sahibinden ikinci el araba ilanlarının fazlalığı dikkat çekmektedir. Araba ilanlarına istinaden araç sahiplerinden bilgi almak isteyenler telefon ile birçok soruyu satıcılara ileterek araba hakkında bilgi almaktadır. Yoğun sorulardan bıkan araç sahipleri de bu durumdan şikayetçi olanlar arasında yer almasına rağmen, araçlarının satışını gerçekleştirebilmek için alıcılara istedikleri tüm cevapları vermeye devam ediyorlar.

İkinci el araba satışlarında merak edilenlerden birisi de alıcı ve satıcıların buluşma noktasıdır. Birbirinden gerekli bilgileri alanlar aracı incelemek için nerede buluşacakları konusunda fikir birliğine varmakta zorluk çekiyorlar. Sahibinden ikinci el araba satışı yapmak her iki tarafında memnuniyetle kabul edeceği bir nokta da buluşmayı gerekli kılmaktadır. Buluşma esnasında yanınızda en az bir arkadaşınızın bulunması sizlere yardımcı olmak adına önem taşımaktadır. Buluşmanın gerçekleşmesinin ardından bu noktaya davet edilen tamircinin detaylı incelemesi gerçekleştirilmektedir. Veya isteğe göre sanayide de kontroller sağlanabilir. Tamircinin detaylı incelemesinin ardından araçta bulunan sorunların belirlenmesi alıcı için büyük öneme sahiptir. Bu bilgilerin ardından kaportacı dan yardım istenerek satılık ikinci el araba hakkında bilgi istenmektedir.

Yukarıda belirlenen tamirci ve kaportacı gibi ustaların bildirdiklerinden faydalanma seçeneğinin yanında araçların yetkili servisleri tarafından gerekli kontrollerin sağlanarak alıcıya verilmesi de ihtimaller arasında yer almaktadır. Araç yetkili servisinin sunduğu rapor sonucunda aracın durumu hakkında bilgi alarak alıcı ve satıcı arasında genel bir değerlendirme yapılır. Sorunlar varsa çözümü için görüşülür ve ortak bir nokta da anlaşılabiliyorsa satış işlemi gerçekleştirilir.

Haftanın İlanları Mail Gelsin!